11/01/2017

Coppa Italia 2016/17 / 1/8 finala / Juventus - Atalanta 3:2 (2:0)

u 22:38h / Kategorija:

Stara dama je u prvom ogledu u okviru ovogodišnjeg izdanja Coppa Italia za protivnika imala Atalantu Gian Piera Gasperinije. Prolazak u četvrtfinale italijanskog nacionalnog kupa izborili su Bianconeri golovima Paula Dybale, Maria Mandžukića i Miralema Pjanića, dok su pogotke za goste proslavili Abdoulay Konko i Emmanuel Latte Lath. Suparnik Juventusu u okviru četvrtfinala Coppa Italia biti će bolji iz duela Milana i Torina koji je na rasporedu u sutrašnjim večernjim satima.

Juventus (4-3-1-2):  Neto; Lichtsteiner, Barzagli, Rugani, Asamoah; Rincon, Hernanes, Marchisio (⇅ 46' Sturaro); Pjanić (⇅ 81' Bonucci); Dybala (⇅ 62' Pjaca), Mandžukić.
Atalanta (3-4-1-2): Berisha; Toloi, Caldara, Masiello; Conti, Grassi (⇅ 60' Latte Lath), Freuler, Spinazzola; Kurtić (⇅ 46' Konko); Petagna, D’Alessandro (⇅ 82' Gomez).

Prvu ozbiljnu priliku upisali smo u 16. minutu kada nakon centarsuta Lichtsteinera Madžukić iz peterca pogađa stativu gola Atalante. Ipak, 6 minute kasnije, Mandžukić se odlučio glavom prizemljiti centaršut pred Paula Dybalu, koji fenomenalnim šutem sa 25 metara trese mrežu nemoćnog Etrita Berishe.

Atalanta je uzvraćala preko napadačkog dvojca Petagna - D’Alessandro, ali su svi pokušaji završavali u rukama sigurnog Norberta Neta. Svega deset minuta trebali je Dybali da uzvrati Mandžukiću asistencijom. Ovoga puta Argentinac je sjajnim pasom uposlio Hrvata koji sa 15-tak metara iskosa uduplava vodstvo Bianconera. Na poluvrijeme se otišlo pri vodstvu Stare dame od dva gola razlike.

Nastavak je donio dominaciju Juventusa, a prvi izglednu priliku stvorio je Tomas Rincon kada je u 65. minuti sa vrha šsnaesterca bio za malo neprecizan i samo zatresao prečku gola Nerazzurra. Atalanta je smanjila na 2:1 19 minuta prije isteka regularnih 90 minuta. Spinazzola je ubacio nisku loptu sa lijeve strane, a Konko sjajnim udarcem matirao nemoćnog Norberta Neta.

Ipak, nada Atalante trajala je svega nekoliko minuta dok D'Alesandro nije srušio Lichtsteinera u kaznenom prostoru, a glavni arbitar bez razmišljanja dosudio najstrožu kaznu u korist Juventusa. Siguran sa bijele tačke bio je Miralem Pjanić. Mogao je Konko i do svoga drugog gola u 78. minutu nakon katastrofalne greške Neta, ali ovoga puta Marokanac iz sjajne prilike šutira neprecizno. Do kraja je Stara dama sačuvala vodstvo i plasirala se zasluženo u četvrtfinale Coppa Italia.

Ono što nije pošlo za nogom Konku, jeste samo minut poslije Emmanuelleu Latte Lathu. 18-godišnji internacionalac Obale Slonovače je iskoristio nonšalantnost odbrane Stare dame i prizeman centaršut Spinazzole sa svega 5 metara sproveo u mrežu za Juventus 3, Atalanta 2.

Izabranici Massimiliana Allegrija će narednu utakmicu odigrati u okviru 20. kola italijanskog šampionata, a utakmica na Stadio Artemio Franchi protiv Viola Paula Souse je na rasporedu u nedelju, 15. januara sa početkom od 20:45h.