20/08/2016

Serie A 2016/17 / 1. kolo / Juventus - Fiorentina 2:1 (1:0)

u 22:40h / Kategorija:

Stara dama je u novu sezonu krenula sa tri boda. Prvo kolo Serie A dovelo je na Juventus stadion Fiorentinu Paula Souse, a prvu sezonsku pobjedu timu Massimiliana Allegrija su golovima donijeli Sami Khedira i Gonzalo Higuain. Jedini pogodak za goste proslavio je Nikola Kalinić.

Juventus (3-5-2): Buffon; Chiellini, Bonucci, Barzagli; Alex Sandro, Asamoah, Lemina, Khedira (88' Hernanes), Dani Alves; Dybala (85' Evra), Mandžukić (66' Higuain).
Fiorentina (3-4-2-1): Tatarusanu; Tomović, Rodriguez, Astori; Alonso, Vecino, Badelj (65' Sanchez), Chiesa (46' Tello); Iličić (80' Rossi), Bernardeschi; Kalinić.

Stara dama je ušla bolje u utakmicu, dominirali su cijelim prvim poluvremenom, a prvu sjajnu priliku su propustili već u trećoj minuti kada nakon loše intervencije Tatarusana Sami Khedira iz dobre prilike šutira pokraj gola.

Ipak, ono što mu nije pošlo za rukom u trećoj, jeste u 37. minuti. Chiellini je sjajno ubacio sa lijeve strane, a njemački internacionalac izvanrednim trzajem glavom šutirao pokraj nemoćnog golmana gostiju za vodstvo Bianconera.

Do kraja poluvremena Stara dama je nastavila sa dominacijom, Fiorentina nije uspjela zaprijetiti, a Paulo Dybala i Alex Sandro su iz dobrih prilika propustili pred pauzu osigurati ubjedljivije vodstvo. Na poluvrijeme se otišlo pri minimalnom vodstvu Juventusa.

Nastavak je donio sporiji tempo i nešto otvoreniju igru Viola, ali disciplinovani Juve gostima nije dopustio građenje ozbiljnijih prijetnji na gol Gianluigija Buffona. Ipak, prvi udarac u okvir gola Stare dame završio je u mreži. Igrao se 70. minut utakmice, a nakon ubacivanja iz ugla Iličića najbolji je u skoku bio Nikola Kalinić, koji glavom šalje loptu u nebranjeni dio gola Gianluigija Buffona za Juventus 1, Fiorentina 1.

Slavlje ljubičastog dijela tribina Juventus stadiona trajalo je samo četiri minuta. Alex Sandro je započeo akciju do Asamoaha, internacionalac Gane sjajno pronalazi Samia Khediru na 15.-tak metara od gola Fiorentine, a nakon čijeg udarca lopta odlazi pred Gonzala Higuaina koji hladokrvno trese mrežu gostiju za novo vodstvo.

Sjajan pokušaj samo zabilježili 9 minuta prije isteka regularnog dijela utakmice kada je Mario Lemina oprobao udarac sa dvadesetak metara, ali iskazao se ovoga puta Tatarusanu. Do kraja je Juventus uspio prilično mirno privesti utakmicu kraju, završilo je Juventus 2, Fiorentina 1.

Izabranici Massimiliana Allegrija će u okviru drugog kola šampionata gostovati uvijek neugodnom Laziu, a utakmica na rimskom Olimpicu je na rasporedu u subotu 27. avgusta, sa početkom od 18:00h.