14/05/2016

KOLO 38 / Juventus - Sampdoria 5:0 (3:0)

u 18:54h / Kategorija:

Stara dama je u okviru posljednjeg kola ovosezonske Serie A na Juventus stadionu ugostila Sampdoriu Vincenza Montelle, te slavili ubjedljivu pobjedu rezultatom od 5:0 sa dva gola Paula Dybale, te po jednim Patricea Evre, Giorgia Chiellinija i Leonarda Bonuccia.

Na današnjem meču oborena su još dva rekorda, prvi se odnosio 11. utakmicu u nizu u kojoj Juventus pred svojim navijačima nije primio gol. Samim tim oboren je i rekord šampionata sa 20 utakmica bez primljenog pogotka.

Juventus (3-5-2): Neto; Chiellini, Bonucci, Barzagli; Evra, Pogba, Hernanes, Pereyra (65' Sturaro), Lichtsteiner; Dybala (67' Morata), Mandžukić (75' Zaza).
Sampdoria (3-4-2-1): Brignoli; Diakitè, Silvestre, Skriniar; Sala (55' Ranocchia), Krstičić, Barreto, Dodò; Alvarez, Correa (76' Soriano); Quagliarella (86' Ponce).

Gledali smo izuzetno raspoložene Bianconere, koji su već u prvih 45 minuta riješili pitanje pobjednika utakmice. Ipak, prvi šut na meču oprobao je Alvarez u drugoj minuti sa 20 metara, ali sjajno se snašao Norberto Neto koji je na golu Juvetusa mijenjao Gianluigija Buffona. To je bilo sve od Sampdorije u prvom poluvremenu, a tada je krenuo šou šampiona Italije.

Već 5. minut donio je promjenu rezultata. Sjajan centaršut Dybale sa 30 metara pronalazi Patricea Evru na visini druge stative, a Francuski veteran još bolje iz blizine glavnom matira nemoćnog Brignolija za 1:0.

Svega 10-tak minuta bilo je potrebno Juventusu da udvostruči rezultat. Dybala je odličnim pasom izbacio Maria Manddžukića iza leđa odbrane Blucerchiata, kojeg s leđa neoprezno ruši mladi Skriniar te u crno zavija svoj tim. Glavni arbitar meča Calaudio Gavilluci bez razmišljanja pokazao je na bijelu tačku, ali i crveni karton mladom Slovaku. Siguran izvođač sa 11 metara bio je Paulo Dybala.

Nakon što su gosti ostali sa igračem manje uslijedili su još agresivniji napadi Bianconera. U razmaku od nekoliko minuta vidjeli smo dva sjajna pokušaja Paula Dybale, te prečku Lichststeinera. Oprobao je nišanske sprave i Mario Mandžukić, ali šut Hrvata otišao je za malo pokraj gola.

Igrao se 37. minut kada dezorjentisana odbrana gostiju loše izbija loptu iz kaznenog prostora, Hernanes je presjekao i proslijedio za Paula Dybalu, koji sa 20 metara prelijepim udarcem po drugi put na utakmici matira Brignolija za Juventus 3, Sampdoria 0. Do kraja poluvrijemena nije bilo daljnjih promjena rezultata.

Prvu priliku za povećanje vodstva u nastavku zabilježili smo u 52. minutu kada dobar udarac iz blizini brani golman gostiju. U nastavku je Juventus znatno usporio dinamiku utakmice, a prvu polovinu nastavka obilježila su svega dva pokušaja Pogbe. Ipak, 77. minut donosi novi pogodak Staroj dami. Hernanes je izveo udarac iz ugla, loptu prebacila odbrana Samdorije na desnu stranu na rub kaznenog prostora otkuda Giorgio Chiellini silovitim udarcem pogađa same rašlje gola gostiju za 4:0.

Peti pogodak na utakmici zabilježili smo u 85. minuti. Hernanes je odlično ubacio iz ugla, Morata spustio pred Bonuccija koji sa svega par metara postiže svoj treći pogodak sezone. Do kraja nismo zabilježili ozbiljnije prilike pred oba gola, ostalo je Juventus 5, Sampdoria 0.

Izabranici Massimiliana Allegrija su sezonu 2015/16 okončali osvajanjem pete titule prvaka u nizu, sa konačnim skorom od 29 pobjeda, 4 remija i 5 poraza, ukupnom gol razlikom od 75:20, te 91. osvojenim bodom.