01/04/2016

Na današnji dan: 02. april

u 20:15h / Kategorija:

02. april je kroz bogatu historiju donio brojne pobjede najtrofejnijem klubu Italije u okvirima nacionalnih šampionata.

1939. godine na današnji dan Juventus Virginia Rosette je u okviru 24. kola italijanskog šampionata ugostio Bolognu na stadionu Benito Mussolini u Torinu, te slavio minimalnu pobjedu golom Giovannia Vargliena iz 64. minute utakmice. Stara dama je u sezoni 1938/39 završila na 8. poziciji tabele Serie A sa 13 bodova zaostatka za šampionskom generacijom Bologne.

1944. godine je zbog teške situacije Italije u toku Drugog svjetskog rata ukinut šampionat na nacionalnom nivou. Umjesto toga održavali su se turniri na regionalnom nivou, koji do danas još uvijek nisu priznati kroz službene statistike. Tadašnja Juventus-Cisitalia pod pokroviteljstvom tadašnje Italijanske socijalne republike, te pod vodstvom predsjednika Piera Dusiela, te igrača/trenera Felicea Borela, takmičila se u takozvanoj ratnoj ligi sjevera "Campionato Alta Italia 1944," a na današnji dan je na rasporedu bilo 12. kolo Eliminatorne lige Piemontea i Ligurije Grupe A. Stara dama je na Stadio Benito Mussolini u Torinu ugostila Novaru, te slavila pobjedu rezultatom od 2:0. U strijelce se tog dana za novu pobjedu u pobrinuo sa dva gola Riza Lushta. Bianconeri su u nastavku sezone Eliminatornu ligu Piemontea i Ligurije Grupe A završili na drugoj poziciji sa 7 bodova zaostatka za gradskim rivalima, te se plasirali u polufinalnu fazu natjecanja koju također završavaju na drugoj poziciji tabele iza šampionske generacije Granate.

1961. godine na današnji dan na rasporedu su bile utakmice 26. kola italijanskog šampionata, a Juventus Renata Cesarinia je na stadionu Comunale ugostio Romu, te slavio ubjedljivu pobjedu rezultatom od 3:0 golovima John Charlesa, Giampiera Bonipertia i Enriquea Omara Sívoria. Stara dama je sezonu 1960/61 završila na prvoj poziciji šampionata sa 4 boda prednosti ispred Milana, proslavivši svoj 12. Scudetto.

1967. godine na današnji dan na rasporedu su bili mečevi 26. kola šampionata, a Juventus Heriberta Herrere je na Comunaleu ugostio Napoli, te slavio rezultatom od 2:0 golovima Gianfranca Cesare Battista Zigonia, te Alessandra Cesare Salvadorea. Bianconeri su u sezoni slavili svoj 13. Scudetto, završivši na čelu tabele Serie A sa jednim bodom prednosti ispred milanskog intera.

1972. godine na današnji dan Juventus Čestmíra Vycpáleka je na Stadio Comunale u okviru 24. kola šampionata ugostio Carese, te slavio minimalnu pobjedu golom Nijemca Helmuta Hallera iz 41. minute utakmice. Stara dama je u sezoni 1971/72 završila na prvoj poziciji Serie A sa jednim bodom prednosti ispred Milana, slaveći svoju 14. titulu prvaka Italije.

1994. godine na današnji dan na rasporedu su bile utakmice 3. kola Serie A, a Juventus Giovannia Trapattonia je na Delle Alpiu ugostio milanski inter u novom Derby d'Italia, te slavio minimalnu pobjedu rezultatom autogolom gostujućeg defanzivca Riccarda Ferria iz 85. minute meča. Juventus je u sezoni 1993/94 završio na drugoj poziciji tabele Serie A sa tri boda zaostatka za vodećim Milanom.