09/03/2016

Na današnji dan: 09. mart

u 22:53h / Kategorija:

09. mart je kroz bogatu historiju donio nove brojne pobjede Staroj dami, a na današnji dan rođen je jedan bivši, te jedan sadašnji fudbaler najtrofejnijeg italijanskog kluba.

1902. godine na današnji dan u Italiji je na rasporedu bilo drugo od tri kola Eliminatorne lige Piemonta sjeverne lige, a Juventus je na Campo Piazza d'Armi ugostio Audace Torino (drugi torinski crno-bijeli klub koji je postojao svega tri godine. Osnovan je 1902. godine, a raspao se nakon eliminacije od strane drugog tima Juventusa iz druge klase italijanskog fudbala 1904. godine, prim. aut.), te slavio ubjedljivu pobjedu rezultatom od 6:0 u utakmici nakon koje strijelci nisu ostali zapisani u historijskim knjigama. Naredno kolo, treće i posljednje eliminatornog dijela šampionata u sezoni 1902 okončano je predajom Gimnastica Torino, nakon čega se Stara dama kroz Elimiatornu fazu plasirala u baraž sa drugog mjesta tabele. Ipak, u finalnu fazu natjecanja se nisu plasirali, kako su sa 4:1 poraženi od strane Torinesea.

Attlilio Bulgheri
1913. godine na današnji dan u Piombino, Italija, rođen je Attilio Bulgheri, golman koji je bio članom velikog Juventusa u sezonama 1934/35, te 1941/42. Attilio je prve golmanske korake napravio u Grossetu, nakon čega je 1934. godine potpisao za Juve. Ipak, u sezni u kojoj je Stara dama pokorila Apeninsko poluostrvo Bulgheri nije dobio prikiku na golu kraj nešto iskusnijeg Cesarea Valinassoa, te je već naredne sezone dres Bianconera zamijenio Livornovim. Attilio se preko Alessandrije 1941. godine vratio u Juventus, u kojemu je u toku naredne sezone samo jednom oblaio crno-bijeli dres. Nakon Drugog svjetskog rata katrijeru je nastavio u Venturina, u kojemu je istu i okončao. Sa Juventusom je osvojio Scudetto u sezoni 1934/35, te Coppa Italia 1941/42. Preminuo je u Livornu, 23. decembra 1995. godine, u starosnoj dobi od 82. godine.

1930. godine na današnji dan u Italiji su na rasporedu bile utakmice 19. kola Serie A, a Juventus Billya Aitkena je na Stadio di Corso Marsiglia ugostio Livorno, te slavio pobjedu rezultatom od 4:1 nakon dva gola Raimundo Bibian Orsia, te po jednog Mario Vargliena i Federico Muneratia. Jedini pogodak tog dana je za Gli Amaranto proslavio Mario Palandri. Juventus je u sezoni 1929/30 završio na trećoj poziciji šampionata sa 5 bodova zaostatka za ambrosianom (današnji inter, prim. aut.).

1952. godine na današnji dan Juventus predvođen Mađarom Györgyem Sárosiem je na stadionu Comunale u Bergamu gostovao ekipi Atalante u okviru 24. kola Serie A, te slavio minimalnu pobjedu golom John Angelo Valdemar Østergaard Hansena iz 56. minute utakmice. Stara dama je u sezonu 1951/52 završila na prvoj poziciji italijanskog šampionata sa 7 bodova prednosti ispred Milana, osiguravši svoju 9. titulu prvaka Italije.

1958. godine na današnji dan Juventus Ljubiše Bročića je na Comunaleu u Torinu ugostio Milan u okviru 24. kola Serie A, te slavio minimalnu pobjedu golom sa bijele tačke William John Charlesa iz 51. minute utakmice. Stara dama je sezonu 1957/58 završila na prvom mjestu tabele Serie A, te slavila svoju 10. titulu prvaka Italije.

1969. godine na današnji dan Juventus Heriberta Herrere je na Stadio Amsicora gostovao Cagliariju u okviru 21. kola Serie A, te slavio minimalnu pobjedu golom Pietro Anastasia iz 53. minute meča, u sezoni koju je Juventus završio na 5. mjestu tabele italijanskog šampionata sa 20 bodova zaostatka za Fiorentinom.

1975. godine na današnji dan Cesena je u okviru 21. kola italijanskog šampionata gostovala aktuelnim vice-šampionima Italije na Stadio Comunale, te pretrpila minimalan poraz golom Giuseppea Damiania sa bijele tačke iz 39. minuta utakmice. Stara dama predvođena Carlom Parolom je u sezoni 1974/75 završila na prvom mjestu šampionata sa dva boda prednosti ispred Napolia, slaveći svoju 16. titulu prvaka Italije.

1993. godine na današnji dan u Sanremo, Italija, rođen je Stefano Sturaro, veznjak koji od januara 2015. godine nastupa u redovima Stare dame. Sturaro je prve fudbalske korake naporavio u redovima mladih generacija lokalnog Sanremesea, da bi ga skauti Genoe 2008. godine doveli na sjeverozapadnu obalu Italije. Sa istim klubom je 2012. godine potpisao i svoj prvi profesionalni ugovor, a sezonu poslije je proveo na posudbi u Modeni. 01. jula 2014. godine Juventus je od Genoe otkupio ugovor Stefana Sturara za 5,5 miliona eura, plus 2 miliona bonusa, te potpisao sa veznjakom petogodišnji ugovor. Pri potpisu dogovoreno je da Stefano u sezoni 2014/15 ostane na posudbi u dresu Genoe, ali se već 02. februara 2015. godine priključio Staroj dami. 05. maja 2015. godine debitovao je u Ligi prvaka protiv madridskog Reala u prvoj utakmici polufinala, te se pored sjajne predstave proslavio izvanrednom intervencijom skinuvši loptu sa glave Jamesa Rodrigueza gotovo sa vlastite gol linije, što se poslije pokazalo presudnim za prolazak u berlinsko finale najelitnijeg takmičenja Evrope. Stefano je do današnjeg dana upisao 38 nastupa u svim natjecanjima za Staru damu, te pri tomu postigao 3 pogotka, te zabilježio jednu asistenciju u utakmici Supercoppa Italiana. Sa Juventusom je do danas osvojio Scudetto i Coppa Italia 2014/15, te Supercoppa Italiana 2015. Sturaro je prošao kroz sve mlade generacije Azzurra, ali na poziv u seniorski nacionalni tim Italije još uvijek čeka.
05. maj 2015. godine, Stefano Sturaro u sjajnoj intervenciji pred vlastitim golom. Foto: Michael Regan/Getty Images

2003. godine na današnji dan Juventus Marcella Lippia je gostovao Udineseu na Stadio Friuli u okviru 24. kola italijanskog šampionata, te slavio minimalnu pobjedu golom David Sergio Trezegueta iz 84. minute utakmice. Juventusova sezona 2002/03 bila je izuzetno uspješna, budući da si Bianconeri slavili svoju 27. titulu prvaka Italije, kao i treću Supercoppa Italiana.

2005. godine na današnji dan Bianconeri su nakon gostujućeg poraza minimalnim rezultatom, u okviru uzvratne utakmice osmine finala Lige prvaka na Delle Alpiu ugostili madridski Real Vanderlei Luxemburga, te slavili pobjedu rezultatom od 2:0 golovima Davida Trezegueta u 75. minuti regularnog dijela utakmice, odnosno Marcelo Danubio Zalayete u 11. minuti drugog produžetka. Evropski put se ipak nastavio samo do narednog, četrvtfinalnog dvomeča gdje su zaustavljeni od strane Liverpoola. Ipak, Juventus nije ostao bez titule u sezoni 2004/05, kako su predvođeni Fabiom Capellom završili na prvoj poziciji tabele Serie A sa 7 bodova prednosti ispred Milana, slaveći svoju 28. titulu prvaka Italije.

2008. godine na današnji dan na rasporedu su u Italiji bile utakmice 27. kola Serie A, a Juventus Claudia Ranieria je na Stadio Luigi Ferraris gostovao Genoi, te slavio pobjedu rezultatom od 2:0. Za novo slavlje Bianconera pobrinuli su se tog dana Zdeněk Grygera i David Trezeguet. Stara dama je u sezoni 2007/08 završila na trećoj poziciji šampionata sa 13 bodova zaostatka za milanskim interom.

2014. godine na današnji dan u Italiji je na rasporedu bilo 27. kolo šampionata, a Juventus predvođen Antoniom Conteom je na Juventus stadionu ugostio Fiorentinu, te slavio minimalnu pobjedu golom Kwadwa Asamoaha iz 42. minute utakmice. Stara dama je u sezonu 2013/14 ušla osvojivši svoj šesti trofej Supercoppa Italiana, a istu završila osvajanjem svoga 32. Scudetta, budući da su završili na prvoj poziciji Serie A sa 17 bodova prednosti ispred rimske Vučice.

2015. godine na današnji dan Juventus Massimiliana Allegrija ugostio je Sassuolo na Juventus stadionu u okviru 26. kola italijanske Serie A. Za novu pobjedu Stare dame, ovoga puta minimalnim rezultatom pobrinuo se Paul Labile Pogba u 82. minuti utakmice. Juventus je u sezoni 2014/15 došao do svoje 33. titule prvaka Italije, nakon što je italijanski šampionat apsolvirao sa prvog mjesta tabele sa 17 prednosti ispred Rome. U istoj sezoni Bianconeri su slavili i svoju 10. titulu osvajača Nacionalnog kupa.